+ A A - wcag-contrast-on
icon facebook icon youtube icon instagram icon bip
Biblioteka Rawicz

2 grudnia

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to niewątpliwie największe we Wrocławiu święto literackie, które tradycyjnie odbywa się w grudniu, w weekend poprzedzający mikołajki. Najlepsi wydawcy z całej Polski, szeroka i różnorodna oferta książek, a także spotkania ze znanymi i ciekawymi autorkami i autorami sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury i swoiste podsumowanie literackiego oraz wydawniczego roku w Polsce.

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w terminie 2–5 grudnia 2021 w Hali Stulecia.

Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Święto literatury z tradycjami

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 roku – najpierw jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki – które odbywały się w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją imprezy we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie.
W przeszłości Targi gościły w różnych przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Głównego czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 odbywają się w Hali Stulecia. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 150 wydawców, a tłumnie odwiedzają je nie tylko wrocławianie, ale i mieszkańcy innych dolnośląskich miejscowości. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania autorskie. M.in. w ramach imprezy odbywa się Salon Zdobywców – cykl dyskusji z udziałem laureatek i laureatów najważniejszych nagród literackich przyznanych w Polsce w danym roku. Od 2017 roku WTDK towarzyszą też Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i rękodzieła.
Ważnym elementem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest przyznawana w ich trakcie Nagroda Edytorska Pióro Fredry. Celem tego pierwszego w kraju konkursu edytorskiego jest wyróżnienie najciekawiej wydanych i zaprojektowanych książek, które ukazały się w Polsce w mijającym roku. Od 2019 roku podczas WTDK przyznawana jest także Nagroda Edytorska Dobre Strony dla najlepszej pod względem edytorskim książki dla dzieci. Zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tys. złotych, które – zgodnie z regulaminem nagród – przeznaczają na przygotowanie kolejnej publikacji.

Link do wydarzenia: targiksiazki.wroclaw.pl/

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X