Zaczytani...
Data publikacji: 2021-05-21
"Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze wschodu"
Roman Zając
Roman Zając to absolwent Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z zawodu jest biblistą oraz demonologiem. Jego największym zainteresowaniem jest literatura między testamentalna, a zwłaszcza apokryficzna literatura Starego i Nowego Testamentu oraz demonologia biblijna. Pracę magisterską o tytule: Rozwój koncepcji Szatana
w Księgach Starego Testamentu napisał pod kierunkiem ks. prof. Ryszarda Rubinkiewicza. Jego najbardziej znanym dziełem do tej pory jest książka pt.: Szatan w Starym Testamencie. Dzisiaj jednak chciałabym zachęcić Was do zapoznania się z najnowszą pozycją Romana Zająca: Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze wschodu.
Trzej Królowie to bardzo tajemnicze postacie biblijne. Niewiele o nich wiemy z samych pism świętych, a tradycje różnych kultur i religii dopisały setki historii, dlatego dziś śmiało można powiedzieć, że Kacper, Melchior i Baltazar weszli do świata popkultury. Roman Zając, jako duży znawca Biblii, teologii oraz religii, zdecydował się zebrać całą dostępna wiedzę na temat Trzech Królów ze Wschodu. Dzięki temu powstała ta interesująca pozycja, która ukazuje nam historyczny pogląd na życie, historię oraz - co najważniejsze - podróż Mędrców.
Trzej Królowie to zdecydowanie książka naukowa, napisana przez specjalistę w dziedzinie nauk biblijnych. Lektura o bogatej treści, napisana przystępnym językiem, jednocześnie nie pozbawiona humoru, łatwa i przyjemna w czytaniu. Roman Zając ujął idealnie charakter postaci, naszych trzech królów, którzy nie do końca byli królami, a magami, co przywędrowali z Persji. Znajdziemy tutaj mnóstwo informacji o dawnej Persji, władcach oraz ich wierzeniach i kulturze.
W swoim dziele autor zamieścił również duży wątek poświęcony Herodowi, przepowiedni o pojawieniu się przyszłego Mesjasza, gwieździe betlejemskiej oraz innych istotnych zagadnieniach związanych z hasłem trzech króli. Poznamy symbolikę i znaczenie podarków, które królowie przynieśli maleńkiemu dziecięciu Jezusowi (mirra, kadzidło, złoto).
Książkę tę możemy potraktować na trzy sposoby: jako prawdę (w zależności od naszych wierzeń, wyznania); jako czystą naukę, wiedzę, historię; albo po prostu jako ciekawą, humorystyczną lekturę na pochmurne wieczory. Bez znaczenia, jak potraktujemy tę pozycję, warta jest naszej uwagi i przeczytania. Zdecydowanie polecam ją wszystkim tym, którzy chcą poznać tajemnice wiary.
Kinga Zawieja