Historia
Historia Rawickiej Biblioteki Publicznej rozpoczyna się w latach 40-tych, kiedy to Towarzystwo Czytelni Ludowych, szerząc oświatę wśród polskiej ludności, zakładało biblioteki i czytelnie.
Według tego Towarzystwa w roku 1938 na terenie powiatu rawickiego istniały 4 biblioteki publiczne, z których korzystało 1164 czytelników. Korzenie Rawickiej Biblioteki sięgają lat międzywojennych. Podczas okupacji hitlerowskiej biblioteka zaprzestała swojej działalności. Mimo tego książki wypożyczano od znajomych, wymieniano je po kryjomu w mieszkaniach przyjaciół lub w zakładach pracy. Biblioteka odrodziła się dopiero po odzyskaniu przez Rawicz wolności. Rozpoczęto wówczas zbiórkę książek ocalałych z przedwojennych bibliotek i darów osób prywatnych. Stały się one zaczątkiem Biblioteki Zbiorczej przekształconej następnie w Powiatową, po ogłoszeniu dekretu o bibliotekach w 1946 r. Jak nazwa wskazuje, Biblioteka miała zasięg powiatu. Dnia 19 lutego 1948 roku oficjalnie została wpisana do rejestru bibliotek. Do końca 1949 stworzyła sieć bibliotek publicznych, na którą składały się: biblioteka powiatowa, 5 bibliotek miejskich, 5 gminnych i 26 punktów bibliotecznych.
Pierwotnie biblioteka mieściła się na Rynku 16, w Domu Społecznym przy Wałach Dąbrowskiego 43 oraz przy ul. Ignacego Buszy 5. Pierwszym kierownikiem placówki była Teresa Taczukowa - była więźniarka obozu Ravensbruck.
W roku 1949 Powiatowa Biblioteka wraz z Miejską Biblioteką zostały umieszczone w wyremontowanym Powiatowym Domu Kultury przy ul. Targowej 1. W latach 1949-1955 w 3 pomieszczeniach z jednym księgozbiorem funkcjonowały dwie biblioteki z odrębnym kierownictwem i na rożnych polami działań.
W roku 1955 połączono biblioteki, na których czele stanął jeden kierownik. Na przestrzeni lat Biblioteka funkcjonowała i systematycznie rozwijała się dzięki: Józefie Neumarkowej, Zofii Kiepulskiej-Klimowicz, Irenie Nowotny, Helenie Bąk, Klementynie Zięciakowej, Danucie Jurneczko oraz Mirosławie Potkowskiej. Dyrektor Potkowska pełniła najdłużej swoją funkcję. Dzięki jej pasji i zaangażowaniu zespołu Biblioteka przeżyła największą przemianę i stała się Biblioteką na miarę XXI wieku. Baza biblioteki została w pełni skomputeryzowana. Podążając za trendami systematycznie wprowadzano wiele udogodnień. W chwili obecnej na terenie miasta i gminy Rawicz placówki biblioteczne tworzą sieć w zakresie usług bibliotecznych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. W skład sieci wchodzą filie: w Sarnowie, Dębnie Polskim, Słupi Kapitulnej i Zielonej Wsi. Rawicka Biblioteka Publiczna pełni również funkcję biblioteki powiatowej, obejmując wsparciem merytorycznym biblioteki w Bojanowie, Jutrosinie, Miejskiej Górce i Pakosławiu.
Od 2023 roku Rawicka Biblioteka Publiczna rozpoczęła działalność w nowej siedzibie przy ul. Szarych Szeregów 3 w Rawiczu.
"Biblioteka jako centrum informacji to nie przejściowa moda. To obowiązek wobec społeczności lokalnej i terytorium, na którym Biblioteka działa…"