+ A A - wcag-contrast-on
icon facebook icon youtube icon instagram icon bip
Biblioteka Rawicz

Tydzień Bibliotek - Podsumowanie

Data publikacji: 2024-06-03

W dniach od 8 do 15 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pod hasłem „Biblioteka. Miejsce na czasie” popularyzujemy książkę, czytelnictwo i biblioteki, jako miejsce nadążające za szybkim rozwojem technologii, a nawet z technologią konkurujące szeroką ofertą tradycyjnych sposobów twórczego spędzania czasu wolnego. Z korzyścią dla sztuki, nauki i kulturalnej rozrywki.
„Biblioteka. Miejsce na czasie” motto to odnosi się do różnorodnej oferty biblioteki dostosowanej do potrzeb czytelników. Każdy znajdzie coś dla siebie.  

ŚRODA | 8 MAJA
08.05.2024 Spotkanie z Justyną Bednarek
Tydzień Bibliotek zainaugurowało spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, autorką książki ,,Niesamowite przygody Dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Po krótkim zapoznaniu dzieci ze swoją twórczością literacką przeprowadziła warsztaty skarpetkowe, podczas których uczestnicy wykonali własne pacynki, które zabrali ze sobą do domu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

8.05.2024 oraz 14.05.2024
W ramach trwania Tygodnia Bibliotek Dział Multimedialny zorganizował warsztaty z tworzenia instrumentów muzycznych. Tworzyliśmy gitary, grzechotki czy bębenki. Uczestnicy mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując pytania w quizie wiedzy o świecie muzyki.
Dziękujemy wszystkim za udział!


CZWARTEK | 9 MAJA
9 maja 2024 w Bibliotece w Dębnie Polskim odbył się Piknik" zorganizowany wspólnie z Oddziałem Przedszkolnym "Wiewiórki" i "Zajączki" z Dębna Polskiego i Szymanowa. Dzieci z pasją i zaangażowaniem wzięły udział w zabawach i grach. Pogoda dopisała. Dzieci zwiedziły bibliotekę i zapoznały się z jej pracą. Gościem specjalnym była Pani Krystyna O., które zajmuje się rękodziełem artystycznym, zaprezentowane zostały jej piękne prace. W spotkani uczestniczyło 58 dzieci, wysłuchały bajki "Love Monster : Potworek i coś strasznego" Biblioteka to nie tylko książki lecz także praca z najmłodszym czytelnikiem. Dzieci wykonały własnoręcznie kwiatki na lizaku i zabrały ze sobą. Na najmłodszych czekał słodki poczęstunek oraz wata cukrowa i hot dogi.
Miły czas dla wszystkich.

9.05.2024 Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim
Przemysław Kossakowski, doświadczony dziennikarz, dokumentalista i nieskrępowany podróżnik.
Prelekcja ,,Pasja według Rubéna, albo droga krzyżowa w Cutud”. Rzecz opisuje doświadczenie wielkiego piątku na Filipinach, jest to materiał premierowy i raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Whang-od jest tutaj prawdziwą gwiazdą. Filipińczycy ją kochają, politycy i elity widzą w niej istotny element dziedzictwa i tożsamości narodowej, pozowała na okładce Vogue, a po stromych stopniach schodów wiodących do Buscalan każdego dnia, w pocie czoła wspinają się ludzie z najdalszych zakątków świata aby Ją spotkać i poprosić o autograf. Dziś Whang-od ma 107 lat, jednak kiedy opowiada o pierwszym zapisanym człowieku, albo o dumie jaką czuła kiedy po raz pierwszy przyszli do niej po tatuaże wojownicy Butbut, jej oczy wypełnia złoty blask dowodząc, że na pewnym etapie, nasze życie stają się sumą doświadczeń, które są warte wspomnień. Spotkanie zakończone autografami i zdjęciami z Przemkiem. 

9.05.2024 i 15.05.2024 W ramach Tygodnia Bibliotek filię Zielona Wieś odwiedzili uczniowie klasy I i IV ze Szkoły Podstawowej. Głównym tematem dla młodszych uczestników był alfabet. Dzieci wysłuchały wiersza Juliana Tuwima "Abecadło", następnie w grupach ułożyli z rozsypanych liter alfabet. Klasa I wykazała się doskonałą znajomością alfabetu.
Dla starszych uczestników odbyły się zajęcia kreatywne - tworzyliśmy zwierzęta z płyt CD.

PIĄTEK | 10 MAJA
10.05.2024
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zorganizowany został turniej w muzyczną grę Beat Saber na okularach VR! Nagrody zostały przyznane trzem osobom.

10.05.2024  bibliotekę w Sarnowie odwiedziły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Sarnowie. Celem zajęć było harmonijne łączenie zabawy z nauką, a tematem lekcji "Państwa Europy". Zadaniem dzieci było wykonanie kilku poleceń do wykonania których korzystały z książek popularnonaukowych takich jak "Atlas Świata", "Atlas flag", "Atlas Europy". Na koniec zagrały w grę edukacyjną "Jakie to flagi?" z której mogły się dowiedzieć i nauczyć nazw stolic państw, ich wielkości, powierzchni, ilości ludności.

10.05.2024 gościliśmy w ramach cyklu „Umówieni na wieczór” Agatę Passent, znaną felietonistkę, pisarkę, założycielkę Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, córkę Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta.
Swoje teksty publikuje na łamach miesięcznika “Twój Styl”, “Twoje Dziecko” oraz wygłasza na antenie Radia PiN.
Miejscem szczególnym dla pani Agaty jest właśnie biblioteka, w której może się wyciszyć, popracować. Niezwykle ciekawa rozmowa dotyczyła kondycji literatury, ale też fundacji „ Okularnicy” , którą założyła Agata Passent by zachować i popularyzować twórczość swojej matki.
W Strefie Aktywności Lokalnej można było uczestniczyć w wykładzie sommelierskim a na wytrwałych na Dziedzińcu Kultury czekał koncert jazzowy zespołu Iuri Gaspar International Jazz Trio.

PONIEDZIAŁEK | 13 MAJA

13.05.2024 odbyła się Akcja Honorowego Krwiodawstwa, w której wzięło udział 49 dawców, z czego 31 oddało krew. Wspólnie zebraliśmy 13785 ml krwi.

13.05.2024  bibliotekę w Sarnowie odwiedziły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Sarnowie. Przedmiotem zajęć była książka edukacyjna dla dzieci a temat "Chronimy naszą planetę". Czytałyśmy dzieciom książki z serii "Przygody Fenka" związane z ochroną środowiska, z których dowiedziały się jak cenna jest woda i dlaczego dobrze jest sadzić drzewa. Na koniec uczniowie klasy pierwszej rozwiązali krzyżówkę której hasło brzmiało "Przyjaciel przyrody".

13.05.2024 Filia Słupia Kapitulna. W poniedziałek 13 maja odbyły się warsztaty z okazji Tygodnia Bibliotek. Hasłem przewodnim był Biblioquiz - interaktywna biblioteka. Quiz był przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej, składał się z kilku etapów i zawierał ok 20 pytań dotyczących literatury, historii biblioteki oraz znajomości różnorodnych książek i autorów. 


WTOREK | 14 MAJA
14.05.2024 Z okazji Tygodnia Bibliotek odbyły się warsztaty Lego. Każdy z uczestników miał okazję rozwinąć swoją wyobraźnię poprzez stworzenie niepowtarzalnych konstrukcji, które można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.


ŚRODA | 15 MAJA
15.05.2024 W dniach 15 i 16 maja, w ramach Tygodnia Bibliotek, odbyły się spektakle TEATR TAK dla najmłodszych. Były to wystąpienia z elementami interaktywnymi oraz elementami języka angielskiego pt. ,,Śmieciaki ratują świat’’ oraz “W 7 dni dookoła bajek”. Teatr zawitał do Filii w Sarnowie, Zielonej Wsi, Słupi Kapitulnej i Rawicza. Stowarzyszenie Rawicz Aktywności Pozytywnej zorganizowało na Dziedzińcu Kultury animacje dla dzieci.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

15.05.2024  Podczas warsztatów w ramach Klubu Odkrywcy skupiliśmy się na eksperymentach z wodą. Było to ciekawe doświadczenie dla uczestników obserwować, jak zwykła woda może zachowywać się w niezwykły sposób podczas różnych warunków i interakcji z innymi substancjami.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnym czerwcowym spotkaniu.
Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.

CZWARTEK | 16 MAJA
16 maja 2024  odbyła się IX edycja Powiatowego Konkursu CZYTAM – ROZUMIEM – ODPOWIADAM. W konkursie wzięło udział 34 uczestników z całego naszego powiatu. Celem konkursu była: integracja uczniów klas I –III, wykorzystanie umiejętności dzieci młodszych w zakresie czytania i rozumienia tekstu. Wszystkie dzieci były doskonale przygotowane. Komisja konkursowa oceniała płynność czytania, intonację, rozumienie tekstu . Po podliczeniu punktów Jury wyłoniło mistrzów pięknego czytania na każdym etapie edukacyjnym.
Mistrzem klas I została Dalia Małaczyńska SP Masłowo
Mistrzem klasach II została Hannah Snela Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu
Mistrzem klas III została Zofia Liszka Szkoła Podstawowa w Chojnie
Wszyscy uczestnicy naszego konkursu otrzymali nagrody książkowe i wyróżnienia. Mistrzowie zostali nagrodzeni cennymi nagrodami.

ZAKOŃCZENIE TYGODNIA BIBLIOTEK – DZIĘKUJEMY ZA TO ŻE BYLIŚCIE Z NAMI

powrót do wszystkich aktualności
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.